Пентагон заявив про постачання в Україну снарядів зі збідненим ураном. Чи справді вони такі небезпечні, як заявляє Москва?
Пентагон заявив про постачання в Україну снарядів зі збідненим ураном. Чи справді вони такі небезпечні, як заявляє Москва?
Міністерство оборони США оголосило про надання Україні чергового пакету допомоги. Серед іншого, до нього увійдуть снаряди зі збідненого урану для американських танків Abrams.
Водночас держсекретар США Ентоні Блінкен, який прибув до Києва в середу, анонсував новий пакет допомоги Україні на понад $1 млрд, який включає підтримку української системи ППО.
Блінкен сказав, що американська допомога має допомогти українському контрнаступу.
«За останні кілька тижнів прогрес у поточному контрнаступі [ЗСУ] прискорився. Цей новий пакет допоможе зберегти його імпульс і підтримати його ще більше», – сказав Держсекретар США на спільній прес-конференції з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою в Києві.
Інформація про виділення Україні американських снарядів зі збідненим ураном підтверджується в прес-релізі, опублікованому на сайті Пентагону. Вони будуть відправлені в рамках наступного траншу американської військової допомоги в розмірі $175 млн.
У нього увійдуть, зокрема, додаткові боєприпаси для ракетних комплексів HIMARS, обладнання систем ППО, протитанкових комплексів Javelin і AT-4, а також 120-мм танкові снаряди зі збідненим ураном для танків Abrams.
У березні Міністерство оборони Великобританії підтвердило, що надішле в Україну боєприпаси для британських танків Challanger-2 зі збідненим ураном.
Ця заява викликала вкрай жорстку реакцію російської влади, зокрема президента Володимира Путіна. Путін назвав рішення Великобританії поставити Україні снаряди зі збідненим ураном приводом для розміщення Росією тактичної ядерної зброї в Білорусі.
У той же час, як раніше Російська служба BBC
Що таке збіднений уран
Збіднений уран є побічним продуктом виробництва збагаченого урану.
Він відрізняється високою щільністю і міцністю, і завдяки цим якостям використовується як у виробництві броні для військової техніки, так і боєприпасів - в основному сердечників для бронебійних снарядів.
Збіднений уран не має високої радіоактивності, хоча вважається токсичним і канцерогенним.
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) вказало, що збіднений уран значно менш радіоактивний, ніж природний уран.
За даними МАГАТЕ, дослідження стану здоров'я військовослужбовців, які зазнали впливу збідненого урану, підтверджують, що його вплив не призводить до статистично значущого підвищення рівня смертності особового складу.
Підпишіться на нашу електронну розсилку, щоб щовечора, з понеділка по п’ятницю, отримувати головні новини дня, а також контекст, який допоможе вам зрозуміти, що відбувається.
Аналіз: чому снаряди зі збідненого урану не є найбільшою екологічною небезпекою на війні
Військовий кореспондент Російської служби BBC Павло Аксьонов:
Одна лише обіцянка доставити снаряди зі збідненим ураном у березні 2023 року дала Росії привід перемістити до Білорусі тактичну ядерну зброю. Володимир Путін тоді заявив , що ці снаряди становлять небезпеку через «радіаційний пил», який може утворюватися в результаті попадання такого снаряда в ціль.
Однак ця реакція була явно надмірною: ядерна зброя, хоч і обмеженої потужності, все ж є справжньою ядерною зброєю, на відміну від уранових ядер танкових снарядів.
авторське право на зображення Getty Images
Ми швидко, просто і зрозуміло пояснюємо, що сталося, чому це важливо і що буде далі.
епізоди
Кінець історії Подкаст-реклама
Збіднений уран справді є радіоактивною речовиною, хоча й не настільки небезпечною, щоб її використання було заборонено на міжнародному рівні. Підкаліберні снаряди з сердечниками зі збідненого урану не заборонені жодними конвенціями.
У звіті Програми ООН з навколишнього середовища , підготовленому у 2022 році, висловлено занепокоєння можливістю використання в Україні боєприпасів зі збідненим ураном через ризики розвитку різних захворювань. Але в тому ж звіті говорилося, що речовина насправді була більш небезпечною через свою хімічну, а не радіологічну активність.
Те, що збіднений уран не стільки радіоактивний, скільки хімічно агресивний, є досить слабким аргументом на користь його бойового використання.
Але війна — це брудна справа не тільки в переносному, а й у прямому сенсі. А активні зони зі збідненого урану – далеко не єдина і, можливо, не найбільша небезпека для навколишнього середовища під час війни.
Наприклад, крилата ракета повітряного базування Х-22, яку Росія використовує проти України, заправляється надзвичайно токсичним окислювачем АК-27І. Це становить смертельну небезпеку навіть для персоналу російських авіабаз, який обслуговує ці ракети.
Але російська армія не відмовляється від використання цієї ракети, незважаючи на її низьку точність і високу токсичність двокомпонентного палива.
Вся справа в ефективності. Цю ракету досить важко збити, а її бойова частина має високу потужність.
Так само підкаліберні снаряди зі збідненим ураном мають настільки високу бронепробиваемость, що військові навряд чи зможуть відмовитися від їх застосування, тим більше що шкода від них належним чином не вивчена.
Comments
Post a Comment